تفنگ های زناشوهری!

نام اثر

خرده جنایت های زناشوهری

پدید آورنده اثر

اریک امانویل اشمیت

مترجم اثر

ش‍ه‍لا ح‍ائ‍ری‌

انتشارات

ن‍ش‍ر ق‍طره‌

شابک

2147483647

نوبت چاپ

1

عکس پروفایل

اولین نقد نوشته شده برای این کتاب

نویسنده:مینا عارفی‌دوست


نگاهی به داستان "خرده جنایت های زناشوهری" اثر "اریک امانویل اشمیت"

بعدازظهر باید باشد، زندگی زناشویی لیزا و ژیل در خطر است. آنها روبه روی هم نشسته اند، شبیه به تمام زوج های جوان که روبه روی هم می نشینند. لیزا سعی می کند نترسد. مرد سعی میکند دچار نسیان باشد، سعی می کند حافظه اش را از دست داده باشد. هر دو تفنگ در دست دارند...توی دستشان نه! جای دقیق تفنگ ها را نمی دانم؛ اما کتاب را که بخوانید هر چند صفحه، صدای شلیک تیری را می شنوید. مرد و زن نمی شنوند. حتی به گمانم نمی دانند که چیزی در دستشان است.
تیر اول را لیزا می زند، بین صفحه های بیست تا سی :
" من بیوه ای هستم که آرزوهای بزرگی داره، بیوه ای در جستجوی آینده ای درخشان و اون اینکه که دیگه بیوه نباشه. "

لیزا خیال می کند تیرش به هدف خورده. ژیل خود را طعمه ای بی جان نشان می دهد تا لایه های فکری زن را بیرون بکشد. کارگردانی این بعدازظهر به عهده اوست.  قدرتمند است و با کلام بازی می کند. تا پایان داستان نمی توان دروغ و حقیقت را در شخصیتش تشخیص داد. لایه های شخصیتی ژیل به شکل ماهرانه ای روی هم قرار گرفته. انسان متجددی که نیازهای پنهان مثبت و منفی خود را در قالب هایی از روشن فکری و کلامی خوش ترکیب به خورد لیزا می دهد. زن نمایشنامه قالبی دارد شکننده. به خیالش می داند چه کار می کند اما تمامی عملکردش ریشه در درونی حل نشده دارد، درون حل نشده ی تمامی انسان های معاصر؛ ریشه در ترس از تنهایی، وحشت از پیری...

نمایشنامه روایتی است از زوجی در جستجوی حقیقت. جستجویی که لایه های پنهان پانزده سال زندگی مشترک لیزا و ژیل را بیرون می ریزد و زیبایی قلم نویسنده در ایجاد فضای معلق و سوال و جواب هایی است که خواننده را به فکر وادار می کند.

این هم از دیالوگ های ژیل است که اواسط داستان می گوید و می تواند معرفی خوبی باشد:
" خرده جنایت های زناشوهری، مجموعه داستان های کوتاه، بهتره بگم مجموعه داستان های کوتاه مزخرف، بسکه نظریه هاش بدبینانه است. تو این کتاب زندگی زناشویی رو مثل مشارکت دو قاتل معرفی می کنم. چرا؟.... "

چرایش را خودتان بروید کتاب فروشی. بگویید خرده جنایت های زناشوهریِ امانویل اشمیت. بعد خودتان رنگ به رنگ شدنِ شخصیت های داستان و نظریه هایِ بدبینانه به زندگی را می بینید! و حتما چند بار لذت می برید از اینکه نتوانسته اید دست نویسنده را بخوانید. البته اگر یک زوج جوان هستید یک راه کم هزینه تر! هم هست. نگاه کنید به زندگیِ خودتان. توی کمد لباس ها و کابینت ها را بگردید! حتی نگاه کنید به دستتان وقتی در یک بعدازظهر روبه روی همسرتان نشسته اید و صحبت می کنید. دقیقا دستتان نه! جای درستش را نمی دانم. اما حتما یک کلت کوچک یا حداقل یک تیر دارت در خودتان پنهان کرده اید.

باورتان نمی شود؟ خودتان بروید کتاب را بخوانید.

نظر شما درباره ی این نقد چیست

نقد شما بر این اثر چیست؟

please login to send new review

تفنگ های زناشوهری!

دوسش دارم(0)

تاریخ انتشار۹۶/۰۱/۱۴

تعداد بازدید 0
توسط:مینا عارفی‌دوست
QR code

به اشتراک گذاری نقدارسال پیام


اشتراک در دسته های مورد علاقه

نقدنامه

نقد نامه پایگاه داوری و قضاوت دوجانبه
از همه منتقدین محترم دعوت می‌شود، دیدگاه خود را درباره آثار هنری با دیگران به اشتراک بگذارند.

021-22747204
naghdname7@gmail.com

© قدرت گرفته از Open Classifieds / طراحی و بهینه سازی مدیاتیم