بررسی کتاب «هنر شفاف اندیشیدن»

نام اثر

هنر شفاف اندیشیدن

پدید آورنده اثر

رولف دوبلی

مترجم اثر

عادل فردوسی پور و دیگران

انتشارات

چشمه

شابک

9786002295224

نوبت چاپ

27

عکس پروفایل

اولین نقد نوشته شده برای این کتاب

نویسنده:seyedmahdi


باید اعتراف کنم در ابتدا تمایلی به تهیه این کتاب نداشتم. «رولف دوبلی» نویسنده‌ی خیلی معروفی نیست. نام «عادل فردوسی‌پور» به عنوان یکی از مترجمان کتاب، من را به این فکر می‌انداخت که نکند این هم مانند کتابهای دیگری که فقط به خاطر نام بعضی سلبریتی‌ها پرفروش شده‌اند، محتوای آنچنانی نداشته باشد. از طرفی نام کتاب این حس را به من می‌داد که نکند با یکی دیگر از کتابهای موفقیت مواجه باشم که حرفهای تکراری می‌زنند. ولی ریویوها و امتیازاتی که در گودریدز و بعضی سایتهای دیگر دیدم موجب شد تصمیمم عوض شود و البته به سرعت از این انتخاب خوشحال شدم.

1- تقریبا می‌توانم بگویم با خلاصه‌ی مطالب کتابهای دنیل کانمن، نسیم طالب، وارن بافت، ریچارد تالر، دن اریلی همراه با ذکر چند مثال مختلف با قلم روان و ترجمه‌ای مناسب، مواجه خواهید بود. (البته تعدادی از این نویسندگان از «دوبلی» به دلیل سرقت ادبی شکایت کرده‌اند.)

2- کتاب حاوی بسیاری از خطاهای شناختی است که برای کاهش این خطاها ارزش مطالعه چندین‌باره را دارد. اینکه چه تصمیماتی اشتباه است، چرا نباید چنین تصمیماتی را اتخاذ کنیم و چگونه درست عمل کنیم.

 3- از آنجایی که معتقدم خلاصه‌ها همیشه ناقص هستند و برای جاافتادن کامل مطلب در ذهن انسان و عدم فراموشی لازم است مطالعه‌ی کند و مفصل صورت بگیرد، بهترین استفاده از کتاب هنگامی خواهد بود که در ابتدا اصل منابع را مطالعه کنید و سپس برای یادآوری و مرور سریع کتابهای قبلی، به این کتاب رجوع کنید گرچه مطالعه‌ی این کتاب به تنهایی نیز بسیار سودمند خواهد بود. (پس از مطالعه کتاب تفکر سریع و کند دنیل کانمن، خیلی دوست داشتم یک بار دیگر آن را مرور کنم که با «هنر شفاف اندیشیدن» تقریبا این اتفاق عملی شد.)

4- این کتاب را نباید همانند رمان در سه روز مطالعه کنید. باید انتهای هر فصل (هر فصل 3 صفحه است)، توقف و برای مدتی به آن فکر کنید. (انگار که دارید تمرین مسئله‌ای را حل می‌کنید.) پیشنهاد من مطالعه‌ی روزی 3 فصل است.

5- از آنجایی که مطالعه دقیق «هنر شفاف اندیشیدن» تأثیر زیادی در زندگی انسان دارد، به نظرم هدیه‌ی خوبی می‌تواند باشد برای افرادی که دوستشان دارید.

6- درنهایت این موضوع که قاعدتا یکی از دلایل فروش بالای این کتاب در ایران، نام و امضای «عادل فردوسی‌پور» به عنوان مترجم، نشان‌دهنده آن است که اگر افراد معروف دست به ترجمه کتابهای خوب بزنند چقدر می‌توانند در جامعه موثر واقع شوند.

نظر شما درباره ی این نقد چیست

نقد شما بر این اثر چیست؟

please login to send new review

بررسی کتاب «هنر شفاف اندیشیدن»

دوسش دارم(1)

تاریخ انتشار۹۶/۰۳/۱۴

تعداد بازدید 0
توسط:seyedmahdi
وب سایت

www.mahdi-hosseini.com
تلگرام

@seyedmahdi_h
QR code

به اشتراک گذاری نقدارسال پیام


اشتراک در دسته های مورد علاقه

نقدنامه

نقد نامه پایگاه داوری و قضاوت دوجانبه
از همه منتقدین محترم دعوت می‌شود، دیدگاه خود را درباره آثار هنری با دیگران به اشتراک بگذارند.

021-22747204
naghdname7@gmail.com

© قدرت گرفته از Open Classifieds / طراحی و بهینه سازی مدیاتیم