معرفی و نقد رمان دروغگویی روی مبل

نام اثر

دروغگویی روی مبل

پدید آورنده اثر

اروین یالوم

مترجم اثر

حسین کاظمی یزدی

انتشارات

صبح صادق

توضیح مختصری درباره اثر

کتاب دروغگویی روی مبل مانند سایر رمان های اروین یالوم دارای درون مایه روانشناسی-فلسفی است که شاید تا حدی نشات گرفته از تجریبات شخصی این نویسنده و روانشناس توانا باشد.

عکس پروفایل

اولین نقد نوشته شده برای این کتاب

نویسنده:mehrzad


اروین یالم روان درمانگر اگزیستنستیالیتی است که علاه برتالیف متون تخصصی در حوزه ه ی روانشناسی و مشاوره بالینی دستی در تالیف رمان و داستان نیز دارد. داستان های او بیشتر با درون مایه ی درمان و احتمالا برگرفته از تجربیات شخصی وی در این حوزه بوده است.
رمان دروغگویی روی مبل نیز از این قاعده مستثنی نیست و بر پایه ی روابط بین روان درمانگران و بیمارانشان تالیف شده. این کتاب در دهه ی نود میلادی تالیف شده و زمان وقوع اتفاقات داستان نیز در همین دوره ی زمانی است که چارچوب های مستحکم قواعد روان درمانگری در حال تغییر بود.
مختصری از داستان:
ارنست لش مشغول تحصیل در زمینه ی روانشناسی و درمان دارویی بود. او مسئول رسیدگی به پرونده ی معالجات اشتباه روان درمانگری به نام سیمون تراتر میشود. سیمون درمانگری بسیار بزرگ بود و بعنوان درمانگر مرحله ی اخر در بین درمانگران شهرت داشت چنانکه هرگاه درمانگری دیگر توانایی علاج بیمار خود را نمیداشت بیمار را جهت معالجه نزد سیمون می فرستاد. اما با این حال اتفاقاتی که برای او و بیمارش افتاده بود پای او را به این پرونده باز کرده بود.با اینکه ارنست در نهایت شهادت بر گناهکار بودن سیمون دراین پرونده داد دیدار با سیمون، اندیشه ها و خلاقیت روش های درمان سیمون تاثیر ژرفی بر اندیشه های ارنست داشت و مسیر زندگی و شغلی او را تغییر داده بود و حالا ارنست یک روان درمانگر نسبتا ماهر است و از زندگی شغلی خود بسیار راضی است. ارنست هموارره تمایل داشت برای درمان از روش های جدید و خلاقانه استفاده کند و همواره به سیمون و جمله ی او درباره ی ابداع روش جدید برای هر بیمار فکر میکرد اما مارشال که به نوعی تحلیل گر، استاد و درمانگر ارنست بود، درمانگری سنتی و چارچوب مند است که هرگونه تخطی از چارچوب های درمان را لغزش میداند و همواره ارنست را از لغزش برحذر میدارد. داستان ارنست زمانی آغاز میشود که جرات پیدا میکند و روش جدیدی را برای درمان بیماری به نام کرولین آغاز میکند. ارنست قصد دارد در درمان کارولین از روش خودافشاگری و برخورد کاملا صاادقانه استفاده کند. اما کارولین که یک وکیل بسیار باهوش و زنی بسیار جذاب است نه برای درمان بلکه برای انتقامجویی اتقاقی که ارنست را مقصر آن میداند به دیدار او آمده و با وجود اینکه بخاطر اتفاقات زندگی شخصی نیاز به درمان دارد اما بخاطر سابقه ی بد درمانی که داشته نسبت به درمانگر خود مقاومت بسیاری نشان میدهد و تنها بدنبال هدفتش است و در نتیجه در برخلاف ارنست صداقتی در رفتار و گفتار خود ندارد. اتفاقات بین ارنست و کرولین یکی از شالوده های اساسی این رمان است . اما این کتاب تنها داستان اتفاقات زندگی ارنست و کرولین نیست و در کنار این داستان جذاب داستان های دیگری هم وجود دارد. اما در بین داستان هایی که وجود دارد یک داستان پررنگ تر است و ان زندکی و اتفاقات شخصی مارشال است. او که هر تخطی از چارچوب های روانشناسی را لغزش و مستوجب برخورد بسیار شدید میداند با موقعیتی عجیب روبرو میشود که او را به سمت لغزش سوق میدهد. اما چه کسی میتواند این روان درمانگر مغرور، طمعکار و چارچوب مند را که از دید خود هیچگونه خطایی در زندگی نمیکند را یاری کند؟
رمان دروغگویی روی مبل یکی از آثار زیبا و خواندی یالوم است و برخلاف کتاب وقتی نیچه گریست که یک داستان کلی را جلو میبرد به بررسی داستان زندگی شخصیت های فراوانی می پردازد که به نوعی زندگی آنها به هم گره خورده. نکته ی جالب توجه در این داستان این است که اگر چه داستان حول محور شخصی به نام ارنست لش میگردد اما تاثیرگذاری و اهمیت داستان مارشال و سایر شخصیت ها کمتر از ارنست نیست. نکته ی دیگر این رمان پیوند شخصیت ها در این رمان است اما نه پیوندی مانند انچه در کتاب مساله ی اسپینوزا اتفاق می افتد پیوندی دوطرفه با رابطه ی مستقیم. اما ایرادی که ذهن سختگیر و نکته سنج میتواند به این رمان بگیرد غیر معقول بودن همین پیوندها و روابط است. مگر درمانگر، بیمار،وکیل،استاد بودایی و ... دیگری در این شهر وجود ندارد که این افراد اینچنین به یکدیگر مرتبط شده اند. اما میتوان از این موضوع چشم پوشی کرد چرا که بسط چنین رمانی با این تعداد داستان و شخصیت در 540 صفحه ای کار ساده ای نیست. شاید نکته ی منقی دیگری که در این رمان به چشم میخورد پایان آن است که برخلاف کل کتاب که توصیفات و فضاسازی های بسیار زیبا و کاملی دارد به سرعت جمع می شود و خواننده مشتاق را در حسرت توصیفات و فضاسازی میگذارد.

نظر شما درباره ی این نقد چیست

نقد شما بر این اثر چیست؟

please login to send new review

معرفی و نقد رمان دروغگویی روی مبل

دوسش دارم(0)

تاریخ انتشار۹۶/۰۵/۱۴

تعداد بازدید 0
توسط:Mehrzad
QR code

به اشتراک گذاری نقدارسال پیام


اشتراک در دسته های مورد علاقه

نقدنامه

نقد نامه پایگاه داوری و قضاوت دوجانبه
از همه منتقدین محترم دعوت می‌شود، دیدگاه خود را درباره آثار هنری با دیگران به اشتراک بگذارند.

021-22747204
naghdname7@gmail.com

© قدرت گرفته از Open Classifieds / طراحی و بهینه سازی مدیاتیم