معرفی کتاب عقرب روی پله‌های راه‌آهن انديمشک يا از اين قطار خون می چکه قربان!

نام اثر

ع‍ق‍رب‌ روی‌ پ‍ل‍ه‌ه‍ای‌ راه‌آه‍ن‌ ان‍دی‍م‍ش‍ک‌، ی‍ا، از ای‍ن‌ ق‍طار خ‍ون‌ م‍ی‌چ‍ک‍د ق‍رب‍ان‌

پدید آورنده اثر

ح‍س‍ی‍ن‌ م‍رت‍ض‍ی‍ائ‍ی‍ان‌‌آب‍ک‍ن‍ار

انتشارات

ن‍ی‌

شابک

2147483647

نوبت چاپ

1

عکس پروفایل

اولین نقد نوشته شده برای این کتاب

نویسنده:مینا عارفی‌دوست


پیدا نمی شد! می گفتم عقرب آبکنار ، می گفتند حسین مرتضاییان آبکنار؟ نیست! ممنوعه خانوم!
بعد که می دیدند هنوز نگاهشان می کنم اسم کتاب را توی سیستم شان سرچ می کردند. انگار که بخواهند فرصت فکر کردن داشته باشند... یکی شان فکر نکرد! کتاب فروشی اش که خلوت شد کتاب را دستم داد. گفت چاپ نمیشه ، چند ساله دیگه چاپ نمی شه.
روی جلدش بزرگتر از همه ی کلمات نوشته عقرب. زیرش چند قطره چکیده که مثل اسم نویسنده قرمز است. بالای همان عقرب گرد نوشته اند :  " روی پله های راه آهن اندیمشک"  یا  " از این قطار خون می چکد قربان"
همان بخش اول را که بخوانی می فهمی کتاب خیلی جدی است. می فهمی نویسنده بلد است بی رحم بنویسد و جنگ و تصویرهایش را لخت بیاندازد جلوی چشمت. جمله ی اول کتاب هم عریا نی اش را بیشتر می کند : " تمام صحنه های این کتاب واقعی است. "  اثر ساختاری چند تکه دارد. نویسنده با شیوه های روایی متفاوت ، در هم آمیختن زمان و مکان و ایجاد فضایی سیال خشونت عریان جنگ را به رخ مخاطب می کشد. قلم صریح و موثر نویسنده فرصت آشنایی و آهسته در گیر شدن با فضا را به مخاطب نمی دهد ، بلکه در همان بخش اول با به تصویر کشیدن چنگک هایی که به تن سربازان فرو می رود و صدای شکستن استخوان هایشان وقتی در کامیونی پرت می شوند ؛ مخاطب را به فضایی متفاوت از آنچه سال هاست از دفاع مقدس در ادبیات و سینما  شکل گرفته پرت می کند.
این رمان در سال 85 توسط نشر نی به چاپ رسید و در آستانه ی چاپ سوم توقیف شد.  دلیل توقیف کتاب را بسیاری ضد جنگ بودن و جزییاتی که کمتر پیش آمده از جنگ گفته شود ، دانسته اند. این اثر توسط لوسی مارتین به زبان فرانسه ترجمه شده و برنده ی جوایز دوره ی هفتم بنیاد گلشیری ، دوره ی هشتم مهرگان ادب ، و رمان متفاوت سال نیز شده است.
آبکنار متولد سال 1345 ، تهران است و حضور وی در جبهه های جنگ بین سال های 65-67 برفضاهای داستانی او تاثیر بسیاری گذاشته. وی فارغ التحصیل رشته هنرهای نمایشی از دانشگاه هنر تهران می باشد و از او تاكنون مجموعه داستان هاي «کنسرت تارهاي ممنوعه» 1378، «عطر فرانسوي» 1382و رمان «عقرب روي پله‌هاي راه‌آهن انديمشک يا از اين قطار خون مي‌چکه قربان!» ۱38۵ منتشر شده است.
2مهر 92

نظر شما درباره ی این نقد چیست

نقد شما بر این اثر چیست؟

please login to send new review

معرفی کتاب عقرب روی پله‌های راه‌آهن انديمشک يا از اين قطار خون می چکه قربان!

دوسش دارم(0)

تاریخ انتشار۹۶/۰۱/۱۴

تعداد بازدید 0
توسط:مینا عارفی‌دوست
QR code

به اشتراک گذاری نقدارسال پیام


اشتراک در دسته های مورد علاقه

نقدنامه

نقد نامه پایگاه داوری و قضاوت دوجانبه
از همه منتقدین محترم دعوت می‌شود، دیدگاه خود را درباره آثار هنری با دیگران به اشتراک بگذارند.

021-22747204
naghdname7@gmail.com

© قدرت گرفته از Open Classifieds / طراحی و بهینه سازی مدیاتیم