نقد کتاب تک و تنها در پاریس نوشته‌ی جوجو مویز

نام اثر

تک و تنها در پاریس

پدید آورنده اثر

جوجو مویز

مترجم اثر

نفیسه معتکف

انتشارات

نسل نواندیش

عکس پروفایل

اولین نقد نوشته شده برای این کتاب

نویسنده:مینا عارفی‌دوستجوجو مویز نویسنده‌ی پرطرفدار رمان‌های عاشقانه، برنده جایزه بهترین رمان عاشقانه سال در سا‌ل‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۰۴ بوده است. شخصیت‌های وی اغلب افرادی هستند که با مسایلی غریب و سخت در زندگی‌شان دست و پنجه نرم می‌کنند. مسایلی که ریشه در جهان بیرون دارد، اما در نهایت با راهکاری که از درون افراد سرچشمه می‌گیرد به نتیجه می‌رسد.
در کتاب «تک و تنها در پاریس» شاید بتوان گفت اصلی‌ترین ویژگی، ایجاد رابطه بین شخصیت داستان و خواننده است. به نوعی که شخص با شخصیت داستان تحول را در خود احساس می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های مهم این رمان استفاده از نمادهای جامعه مدرن است. لباس‌های پاریسی، کافه نشینی، تکنولوژی و فضاهایی که خواننده به علت حضور آنها در زندگی خود می‌تواند تصاویر را لمس کند و احساس نزدیکی با آن داشته باشد.
تک و تنها در پاریس داستان دختری است که یک روند ثابت را در زندگی خود پیش می‌برد. آنقدر که حتی مواد غذایی که برای هر روز خود در نظر گرفته ثابت است! نل شخصیت اصلی داستان هرگز برای هیچ اتفاقی پایش را از گلیم کوچکش آنورتر نگذاشته.
پرداخت به این مسیله که چرا چنین باوری در شخصیت نل شکل گرفته است و چه اتفاقی موجب شده او تا ۲۶ سالگی چنین رویه‌ای را در پیش بگیرد، در رمان پرداخت و نوشته شده است.

در همان صفخات آغازین روند برقراری ارتباط با شخصیت اصلی در خواننده شکل می‌گیرد و در نهایت اگرچه با یک شاهکار ادبی روبه‌رو نخواهیم بود اما می‌توان گفت یک همراهی دلگرم کننده را خواهیم داشت.

نل به نقطه تکان دهنده زندگی خود در داستان می‌رسد. جایی که به نقطه ضعف شخصیت‌اش حمله می‌شود. او باید تصمیم بگیرد که تن به شرایط امنی که تا کنون به آن دچار بوده، بدهد و یا نقطه امن خود را رها کند و دنیایی جدید را تجربه کند.
شاید بتوان گفت بهترین قسمت رمان برخورد نل با این اتفاق است. اگر چه اتفاق پیش روی نل تا حد زیادی برای خواننده حرفه‌ای قابل پیش‌بینی است و این قابل پیش بینی بودن از میزان متفاوت بودن رمان کم خواهد کرد. اما صمیمیت شخصیت اصلی و لمس چگونگی طی کردن روند تغییر در ویژگی‌های شخصیتی، احساسی شبیه به حضور در پاریس را به خواننده خواهد داد! خواننده می‌تواند همراه نل از دردهایی که تنها خودش به آنها شکل داده بگذرد و لحظاتی جادویی را لمس کند. توانایی گذر نل به خواننده احساس خوشایندی خواهد داد. چرا که نل، داستان بسیاری از عادات ماست.
داستان پیله‌هایی که دور خود پیچیده‌ایم و از نرسیدن هوا گله داریم!

اما آنچه در این رمان می‌تواند آزاردهنده باشد، سرعت در پایان دادن به روایت است. گویی که تمام صفحات تنها برای توصیف دو شب در پاریس نوشته شده و نویسنده تنها لزوم وجود مقدمه و جمع بندی را در خود احساس کرده است.

در شروع ما با مادر و دختری روبه‌رو هستیم که زندگی غمگینی دارند. آنها در پیله خود زندگی می‌کنند و بعد به تفضیل درباره هادسی که به سراغ زندگی نل می‌آید، می‌خوانیم. پیش روندگی رمان تا این نقطه بسیار مناسب پیش می‌رود. اما در فصل بعد دیالوگی را بین مادر و دختر خواهیم خواند که دیگر غمگین نیستند و دقیقا نقطه مقابل تیپ شخصیتی قبلی خود را زندگی می‌کنند و این در حالی است که شخصیت‌ها هنوز برای چنین تغییری آماده نیستند و یا در چشم خواننده هنوز به آن نقطه نرسیده‌اند. گویی از یک دوره میانی که شاید می‌توانست اصلی‌ترین مقطع زندگی و پوست اندازی شخصیت‌های داستان باشد، گذشته شده است و در نهایت ما در نقطه «به خوبی و خوشی در کنار هم زندگی کردند» قرار می‌گیریم.
اگرچه جوجو مویز سلسله اتفاقات شب‌هایی که نل در پاریس است را بسیار خوب پیش می‌برد اما در نهایت جایی که باید با یک پایان بندی قوی تاثیر نهایی را بر خواننده بگذارد، او را با تصویر نهایی شخصیتی تحول یافته تنها می‌گذارد. حال این تحول چطور اینقدر پایدار ماند و نل چگونه با دوگانگی حاصل از تغییرات جدید کنار آمد، مسیله‌ای است که آنچنان که باید به آن پرداخته نشده است.

در نهایت کتاب «تک و تنها در پاریس» رمانی است عاشقانه. اثری که می‌تواند بسیاری از افراد را به خواندن کتاب تشویق کند. چرا که نویسنده در عین سادگی تصاویر قوی را در کنار هم قرار داده است و توانسته کشش اولیه را بسیار خوب در کار حفظ کند.

کتاب «تک و تنها در پاریس و مجموعه داستان‌های دیگر» اثر جوجو مویز توسط نفیسه معتکف ترجمه شده است. این کتاب به همراه هشت داستان کوتاه دیگر در ادامه رمان، توسط انتشارات نسل نواندیش روانه بازار شده است.

نظر شما درباره ی این نقد چیست

نقد شما بر این اثر چیست؟

please login to send new review

نقد کتاب تک و تنها در پاریس نوشته‌ی جوجو مویز

دوسش دارم(0)

تاریخ انتشار۹۶/۰۱/۱۴

تعداد بازدید 0
توسط:مینا عارفی‌دوست
QR code

به اشتراک گذاری نقدارسال پیام


اشتراک در دسته های مورد علاقه

نقدنامه

نقد نامه پایگاه داوری و قضاوت دوجانبه
از همه منتقدین محترم دعوت می‌شود، دیدگاه خود را درباره آثار هنری با دیگران به اشتراک بگذارند.

021-22747204
naghdname7@gmail.com

© قدرت گرفته از Open Classifieds / طراحی و بهینه سازی مدیاتیم