کتاب تمام بندها را بریده ام نوشته سیاوش گلشیری

نام اثر

تمام بند ها را بریده ام

پدید آورنده اثر

سیاوش گلشیری

انتشارات

افراز

عکس پروفایل

اولین نقد نوشته شده برای این کتاب

نویسنده:حمید بابایی


سیاوش گلشیری را بسیاری به واسطه رمان تمام بند ها را بریده ام می شناسند. او در این اثر نشان دادن که جز نویسندگانی است که به بحث نثر و پیچیدگی های زبانی علاقه وافر دارد و می کوشد در ساحت زبانی رجعتی کند به نسلی از نویسندگان نام آشنا مانند گلشیری و مندنی پور.
در این میان مجموعه داستانی از وی به نام مثل کسی که از یادم می رود منتشر شد. این مجموعه نیز دقیقن در همان راستای رمان گذشته ی او حرکت می کند و همان زبان این بار با غنای بیشتر و ابعاد مختلفی در این اثر خود را نشان داد.
مجموعه شامل هشت داستان کوتاه است که هر کدام از داستان ها در فضای متفاوتی روایت می شود ولی همه پیرامون مفهوم کانونی خود دیگری شکل می گیرند. در واقع نویسنده مفهوم خود دیگری را در ابعاد مختلف و شخصیت های گوناگون جامعه بسط می دهد.
نویسنده کوشیده در داستان صداهای مختلفی از طبقات و قشرهای جامعه را با فرم های مختلف به تصویر بکشد. در داستان ابتدایی مجموعه مفهوم مرگ در مقابل با مفهوم خیانت قرار می گیرد و در واقع نویسنده با تکیه بر عناصر و اشیاء صحنه داستان را شکل می دهد. او گربه را از مفهوم حیوانی صرف خود خارج می کند و در صحنه ی پایانی داستان با تکیه بر خوردن ماهی گویی تصویری خاص از امر خیانت می دهد. خیانتی که از مفهوم فردی خارج می شود و در شکل بسیط تری در یک جامعه شکل می یابد.
این شی انگاری با حذف آگاهانه ضمایر و ندانستن سمت و سوی مخاطب در هنگام روایت داستان باعث شده برخی از داستان های مجموعه در خوانش های اول به راحتی با مخاطب ارتباط برقرار نکنند و در اصطلاح سخت خوان باشند. امری که می توان آن را امروزه تا حدودی پسندیده دانست. در واقع حرکت ادبیات ایران به سوی داستان های سهل الوصول باعث شده داستان های این مجموعه مخاطب را با چالشی جدید مواجه کنند. این که به راحتی نمی توان هم داستان خواند و هم تلویزیون دید. در واقع با از دست دادن یک سطر از داستان کل روایت در زمان خوانش دچار خلل می شود.
متن های این گونه به دور از تکرار و در اوج ایجاز نوشته شده اند. داستان در جهانی شکل می گیرد که از امری شخصی می کوشد وارد امری جمعی شود. به بیان دیگر در برخی از داستان ها جهان نویسنده به شدت شخصی است و نمی توان داستان ها را درک کرد. غیبت امر اجتماعی نیز در تعدادی از داستان ها (به مفهوم نقد اجتماعی) را نیز می توان از آسیب های این مجموعه دانست.
در واقع سخت خوان شدن برخی از داستان ها( نه همه) باعث شده کشف رابطه دال مدلولی در سطح ابتدایی مخاطب را از کشف سطوح زیرین داستان به عنوان رویکردهای اجتماعی سیاسی و یا فلسفی عاجز کند.
البته یکی از داستان های (گلدان کوچک شمعدانی ما) را می توان اجتماعی ترین داستان این مجموعه دانست. اثری که در آن رابطه ای میان مردگان و جهان واقع وجود دارد. و تنها داستان مجموعه است که از نظر منطق روایت با داستان های واقع گرای مجموعه متفاوت است. داستان از زبان جمعی مردگان روایت می شود و دلهره دختر و پسر جوانی را در اجتماع امروز روایت می کند.
داستان خودتان قضاوت کنید را می توان یکی از داستان های سخت خوان دانست که در عین حال متاثر از سینما نیز هست. ابتدای داستان با روایت شروع می شود و در ادامه مانند یک فیلم عنوان داستان به مثابه تیتراژ بالا می آید و می توان آن را خواند. داستان با روایتی پازلی شورع می شود و نویسنده تعمدن زمان روایت را بر هم می زند. در این وضعیت خواندن داستان دچار مشکل می شود و برای فهم دقیق داستان باید تکه های مختلف متن را کنار هم چید.
در این وانفسایی که داستان نویسی ایران جدا افتاده از نسل مهم نویسندگان استخوان داری است که به نثر و زبان به عنوان یکی از مهمترین ابزار داستان نویسی می پرداختند. مجموعه مثل کسی که از یادم می رود از آن معدود آثاری است که ما را هنوز به ادبیات امروز ایران امیدوار می کند. هر چند برخی از داستان ها در خوانش اول قابل فهم به نظر نمی آیند و سخت خوان هستند و یا به نظر می رسد جهان به صورت کاملن فردی است اما هنوز در ارتباط با رگه های مهمی از ادبیات غنی فارسی است که گویی این روزها به دست فراموشی سپرده شده است.

نظر شما درباره ی این نقد چیست

نقد شما بر این اثر چیست؟

please login to send new review

کتاب تمام بندها را بریده ام نوشته سیاوش گلشیری

دوسش دارم(0)

تاریخ انتشار۹۶/۰۵/۲۲

تعداد بازدید 0
توسط:حمید بابایی
QR code

به اشتراک گذاری نقدارسال پیام


اشتراک در دسته های مورد علاقه

نقدنامه

نقد نامه پایگاه داوری و قضاوت دوجانبه
از همه منتقدین محترم دعوت می‌شود، دیدگاه خود را درباره آثار هنری با دیگران به اشتراک بگذارند.

021-22747204
naghdname7@gmail.com

© قدرت گرفته از Open Classifieds / طراحی و بهینه سازی مدیاتیم