تحلیل روابط متقابل، مقدمه‌ای بر شناخت خود

نام اثر

تاملی در روانشناسی تجربی تحلیل روابط متقابل

پدید آورنده اثر

ون جونز و یان استورارت

مترجم اثر

بهمن دادگستر

انتشارات

نشر نو

شابک

978

نوبت چاپ

1

عکس پروفایل

اولین نقد نوشته شده برای این کتاب

نویسنده:مینا عارفی‌دوست


دکتر «اریک برن» از برجسته‌ترین و مشهور‌ترین روان پزشکان و پر فروش‌ترین نویسندگان معاصر است که در سال ۱۹۱۰ در شهر «مونترآل» کانادا متولد شد. او در زمینه‌ی روان‌شناسی روابط بین فردی، نظریه‌ای تحت عنوان «تحلیل رفتار متقابل» ارائه داد که بسیار مورد توجه قرار گرفت و توسط دیگر روان‌شناسان، بسط و گسترش پیدا کرد.

تحلیل رفتار متقابل یک تئوری روان‌شناسی است که توسط اریک برن در سال 1950 میلادی ارایه گردید و به لحاظ کاربرد آن در حل مشکلات احساسی و رفتاری، مورد قبول جامعه روان‌شناسی قرار گرفته و گسترش پیدا کرده است. ابهام و پیچیدگی در مفاهیم، تخصصی بودن و زمان طولانی درمان در دیگر روش‌های روان درمانی باعث شد تا تحلیل رفتار متقابل با مفاهیم اساسی و واژه‌های ساده سریعاً جایگزین روش‌های روان درمانی قدیمی گردید. به همین جهت تحلیل رفتار متقابل عمومیت یافته و هر جا که انسان‌ها حضور داشته و با یکدیگر ایجاد رابطه می‌نمودند کاربرد عملی پیدا کرد و ابزاری برای تغییر و حل مشکلات قرارگرفت. تحلیل رفتار یک مکتب علمی کاربردی می‌باشد که در آن از به کار بردن مفاهیم پیچیده اجتناب شده است و نظریات آن به صورتی مطرح شده‌اند که به راحتی می‌توان آنها را مشاهده و تجربه نمود.

"اریك برن" نخستین بار "تحلیل تبادلی TA" را برای شناخت شخصیت انسان و نیز ارتباطات و تبادلات بین افراد تدوین كرد. دكتر برن بنیان‌گذار مكتب تحلیل تبادلی بر این اعتقاد است كه مغز انسان چون دستگاه ضبط صوت از بدو تولد تمام رویدادها را ضبط می‌كند و احساسی را كه بر اثر رویدادی به ما دست می‌دهد، در یادآوری دوباره تجربه می‌كند و كلید اساسی در این نكته نهفته است كه "من" فرد دارای سه حالت و حالات "من" مجموعه‌ای است از رفتار و افكار و احساس. در این كتاب دكتر "ایان استوارت" و دكتر "ون جوینز"، از طرف انجمن بین المللی تحلیل تبادلی، تئوری متداول و علمی تحلیل تبادلی (TA) را كه یك تئوری روان شناسی است معرفی می‌كنند. برای مثال می‌توان گفت كه در كتاب، با تحلیل و تبیین حالات افراد (حالات گوناگون "من"، سعی بر آن است گذشته‌ها و مجموعه عواملی كه برای انسان در تصمیم‌ها و انتخاب او موثر است شناسایی و معرفی شود."

اساس نظریه اولیه تحلیل رفتار متقابل، بر پایه حالت‌های شخصیتی ارایه گردیده، اریك برن این حالت‌های شخصیتی را در سه بخش «والد»، «بالغ»و «كودك» معرفی نمود كه شامل نوعی نظام به هم پیوسته فكر كردن، احساس كردن و رفتار كردن است؛ در مرحله دوم و در تكامل نظریه، تحلیل رفتار متقابل یعنی رابطه بین افراد مورد توجه و بررسی قرار گرفت و براساس واكنش‌های همزمان روانی و اجتماعی و تبادل رابطه‌های متقابل طبقه بندی و ارایه گردید.
در مرحله سوم با مشاهده رابطه‌های پنهان و دو سطحی در ارتباط‌های متقابل، بازی‌های روانی كه بین افراد در جریان است كشف گردید و پیش بینی نتیجه نهایی این گونه بازی‌های روانی مشخص و تعریف شد.
چهارمین مرحله رشد و تكمیل نظریه تحلیل رفتار متقابل، تحلیل زندگی نامه یا نمایش‌نامه زندگی است كه به بازی‌های روانی مشابهی كه مردم بارها آن را تكرار می‌كنند می‌پردازد. این طرح كلی، شیوه زندگی افراد را تعیین می‌نماید و ساختار نمایش‌نامه زندگی هر کس را مشخص می‌کند.

«روش‌های نوین در روان‌شناسی تحلیل رفتار متقابل» نوشته‌ی «ون جونز و یان استورارت» با ترجمه‌ی «دکتر بهمن دادگستر» اولین بار در سال 82 و سپس در سال 92 به چاپ نوزدهم خود رسید.


نظر شما درباره ی این نقد چیست

نقد شما بر این اثر چیست؟

please login to send new review

تحلیل روابط متقابل، مقدمه‌ای بر شناخت خود

دوسش دارم(1)

تاریخ انتشار۹۶/۰۱/۱۴

تعداد بازدید 0
توسط:مینا عارفی‌دوست
QR code

به اشتراک گذاری نقدارسال پیام


اشتراک در دسته های مورد علاقه

نقدنامه

نقد نامه پایگاه داوری و قضاوت دوجانبه
از همه منتقدین محترم دعوت می‌شود، دیدگاه خود را درباره آثار هنری با دیگران به اشتراک بگذارند.

021-22747204
naghdname7@gmail.com

© قدرت گرفته از Open Classifieds / طراحی و بهینه سازی مدیاتیم