کتابی برای نوجوانان و آدم بزرگ‌های کوچک دنیا

نام اثر

دنیای سوفی

پدید آورنده اثر

یوستین گوردر

مترجم اثر

لیلا علی‌مددی‌زنوزی

انتشارات

نگارستان

نوبت چاپ

1

عکس پروفایل

اولین نقد نوشته شده برای این کتاب

نویسنده:مینا عارفی‌دوست


یوستاین گاردر در سال 1952 میلادی در نروژ به‌دنیا آمد. او به تدریس فلسفه در دبیرستان‌های شهر برگن اشتغال دارد و در سال 1991 میلادی جایزه‌ی منقدان ادبیات نروژ را از آن خود ساخت. وی در رشته‌ی فلسفه، الهیات و ادبیات از دانشگاه اسلو فارغ¬التحصیل شد. گاردر رمان¬نویس و خالق داستان¬های کوتاهی است که اکثر آنها بار فلسفی دارند. او مدت 10 سال به تدریس تاریخ عقاید در دبیرستان¬ها پرداخت و همواره دغدغه‌ی چگونگی تدریس فلسفه را داشته است؛ اینکه چه کند که دانشجویان، فلسفه راحت¬تر یاد بگیرند. «راز فال¬ورق»، «دختر پرتقال¬فروش»، «شاه مات»، «درون یک آینه، درون یک معما»، «راز رنگین کمان»،«سلام کسی اینجا نیست»، «زندگی کوتاه است» و «مایا» از دیگر آثار این نویسنده است.
دنیای سوفی سال 1991 به چاپ رسید و موفقیت چشم‌گیری برای گاردر کسب کرد. این کتاب در سال 1991 میلادی پرفروش‌ترین کتاب سال در کشورهای اسکاندیناوی بویژه دانمارک و سوید شناخته شد و شهرتی جهانی برای نویسنده‌ی خود به ارمغان آورد. تاکنون به 54 زبان دنیا ترجمه شده است. از جمله خصوصیات حائز اهمیت این کتاب گنجاندن تاریخ سه¬هزار ساله‌ی فلسفه‌ی جهان در حدود 600 صفحه است که نشان¬دهنده‌ی مهارت وی در ساده¬نویسی و ایجاز است. این کتاب نخستین بار در سال 1374 توسط حسن کامشاد به فارسی ترجمه شد و پس از او کورش صفوی، مهدی سمساری و مهرداد بازیاری نیز به ترجمه‌ی کتاب پرداختند.

دنیای سوفی داستان دختری است نوجوان؛ با تمامی دغدغه‌های معمول. او روز در راه برگشت از مدرسه در صندوق پست خانه‌یشان یک نامه اسرارآمیز دریافت می‌کند که در آن اصلی‌ترین پرسش انسان در تمامی طول زندگی و شاید بزرگ‌ترین دغدغه‌ی هزارساله‌ی فلسفه نوشته شده بود: تو کیستی؟

این شروع یادگیری فلسفه برای سوفی است به وسیله‌ی نامه‌ و نوار ویدیویی‌هایی از آلبرت ناکس. این نامه‌ها در ابتدا مطالبی در خصوص یونان باستان، سقراط و سؤالات اساسی زندگی بشری را عنوان می‌کند. پس از دریافت چند نامه سوفی و آلبرت یکدیگر را ملاقات می‌کنند. موضوع صحبت‌های آنان عمدتاً نظریات فلاسفه‌ی یونان باستان، امپراتوری روم، قرون وسطی، رنسانس، عصر روشنگری، و موضوعاتی چون انقلاب‌های بزرگ و تا مسائل امروز بشری است. نویسنده با درهم آمیختن داستان و فلسفه با زبانی ساده به ترجمه‌ی پرسش‌ها و روش‌های فلسفی به‌گونه‌ای که برای نوجوانان قابل فهم باشد؛ می‌پردازد. و شاید بتوان گفت دلیل شهرت این کتاب همین ویژگی ساده‌نویسی تاریخ فلسفه باشد.

نوع نگاه نویسنده در نگارش کتاب به فلسفه، خطی است. نویسنده با حکمای پیش از سقراط شروع می‌کند و تا فروید پیش می‌رود و سرانجام با جمله‌ای از گوته: کسی که از سه هزار سال بهره نگیرد؛ خواننده را به یک جمع‌بندی منطقی و عمیق می‌رساند. از دیگر نقاط قوت کار در بخش داستانی، شخصیت‌پردازی اثر و استفاده از آنها در جهت معماگونه بودن کار است. ناشناس بودن ناکس، نامه‌های پدر هیلده و ورود به موقع اون به داستان، وجود مادر با تمامی نگرانی‌‌ها و دید مادرانه، همگی از جمله ویژگی‌های مثبت داستانی کار است که قدرت کشش و تعلیق لازم را برای خواندن ادامه‌ی داستان فراهم می‌کند.
در قسمتی از کتاب شعری از گوته آمده که می‌تواند ترجمه‌ی خوبی از نیاز به وجود این کتاب باشد:

آن‌که با گذشت سه هزاره،
نور معرفت را درنیابد،
در تاریکی جهل تا ابد باقی است؛
گرچه زندگی جاوید یابد.

نظر شما درباره ی این نقد چیست

نقد شما بر این اثر چیست؟

please login to send new review

کتابی برای نوجوانان و آدم بزرگ‌های کوچک دنیا

دوسش دارم(1)

تاریخ انتشار۹۶/۰۱/۱۴

تعداد بازدید 0
توسط:مینا عارفی‌دوست
QR code

به اشتراک گذاری نقدارسال پیام


اشتراک در دسته های مورد علاقه

نقدنامه

نقد نامه پایگاه داوری و قضاوت دوجانبه
از همه منتقدین محترم دعوت می‌شود، دیدگاه خود را درباره آثار هنری با دیگران به اشتراک بگذارند.

021-22747204
naghdname7@gmail.com

© قدرت گرفته از Open Classifieds / طراحی و بهینه سازی مدیاتیم