معرفی کتاب مشقتهای عشق

نام اثر

مشقتهای عشق

پدید آورنده اثر

ک‍ل‍ر دی‍وی‍س‌...[و دی‍گ‍ران‌]

مترجم اثر

مژده دقیقی

انتشارات

نیلوفر

شابک

2147483647

نوبت چاپ

1

عکس پروفایل

اولین نقد نوشته شده برای این کتاب

نویسنده:مینا عارفی‌دوست


ساراماگو می گوید: " شخصیت های داستان باید به تعداد شخصیت های روی زمین اضافه کند. " 
خدایی مطلق, آفرینش پایدار... که هر بار هر چشمی داستان را بخواند آدم توی داستان زنده شود, جلویت بایستد و واقعی بودنش را به رخت بکشد.

و من بعد خواندن این کتاب اضافه شدنشان را به ادم های دوروبرم احساس کردم. مگر می شود پینکی با آن ابعاد بزرگ و چااااق بودنش و تلاش ملموسش برای لمس عشق واقعی نباشد؟ یا اصلا خانوم بسی با همان ذهن مشکوک و شکم بندهای دست و پاگیر توی یکی از همین آپارتمان ها در را به روی خودش قفل نکرده باشد؟ اقای والتر را که اصلا باور نمیکنم! مطمینم خودتان هم او را دیده اید. آدم های مکانیکی که متروها و تاکسی ها سر ساعت مشخص آنها را به سمت محل کارشان می برند و آنقدر درگیر کار و دغدغه های بی مصرف می شوند که هیچ صدایی! هیچ صدایی ضد آنچه انجام می دهند را نمی شوند...اما...اما همیشه یک "اما" سر راهمان سبز می شود. و اینجا کنار والتر, بسی, پینکی و خانوم داتا( که باید خودتان با او و بقیه آدمهایی که اسمشان اینجا نگنجید آشنا شوید.) این "اما" و تلنگر پررنگ تر از هر اتفاق واقعی می تواند وجودش را به شما ثابت کند.

آنچه درمجموعه داستان کوتاه "مشقتهای عشق" عمیقا دیده می شود " شخصیت پردازی" است. ما با قلم هایی روبه رو می شویم که گویی سال هاست با شخصیت های داستان خود زندگی کرده اند.ذهنشان را خوانده اند و حتی جزیی ترین بخش شخصیتشان از دیدشان دور نمانده.  روایت, جزیی نگری و بی پروایی که در نشان دادن لایه های ذهن و جریان داستانها وجود دارد برای خواننده راهی جز خواندن و تحسین داستان ها باقی نمی گذارد.

مشقتهای عشق دومین مجموعه از داستان های برگزیده معاصر است که به این سیاق منتشر می شود. داستان های این مجموعه ,به جز یکی از آنها, هر یک به نوعی در فاصله ی سالهای 1999 تا 2001 به عنوان داستان برگزیده انتخاب شده اند. داستان "کلید" (همان خانوم بسی عزیز" ) در مجموعه ی بهترین داستان های کوتاه آمریکایی قرن بهترین داستان سال 1970 شناخته شده است. داستان های" وزنه", "داستان یک پرستار" , و "پل معلق" جایزه ی ا.هنری را به دست آورده اند. سایر داستان ها هم از مجموعه های بهترین داستان های کوتاه آمریکایی سال های 1999 تا 2001 انتخاب شده اند. این کتاب با تر جمه ی ماندگار مژده دقیقی و نشر نیلوفر خواننده را به سفری چند صفحه ای به ذهن آدم هایی میبرد که حتمن بخشی از خود ما و یا آدمهای نزدیک دورمان در روایت شان پنهان شده.

نظر شما درباره ی این نقد چیست

نقد شما بر این اثر چیست؟

please login to send new review

معرفی کتاب مشقتهای عشق

دوسش دارم(0)

تاریخ انتشار۹۶/۰۱/۱۴

تعداد بازدید 0
توسط:مینا عارفی‌دوست
QR code

به اشتراک گذاری نقدارسال پیام


اشتراک در دسته های مورد علاقه

نقدنامه

نقد نامه پایگاه داوری و قضاوت دوجانبه
از همه منتقدین محترم دعوت می‌شود، دیدگاه خود را درباره آثار هنری با دیگران به اشتراک بگذارند.

021-22747204
naghdname7@gmail.com

© قدرت گرفته از Open Classifieds / طراحی و بهینه سازی مدیاتیم