نقد داستان جاناتان مرغ دریایی

نام اثر

جاناتان مرغ دریایی

پدید آورنده اثر

ریچارد باخ

انتشارات

توضیح مختصری درباره اثر

داستان جاناتان مرغ دریایی نوشته ی ریچارد باخ داستان نویس آمریکایی معاصر است و داستان جاناتان یک مرغ دریایی است که مانند سایر مرغان دریایی فکر نمیکند و علاقه ی خاصی به یادگیری هنر پرواز و تکنیک های پرواز در سرعت های بالا دارد. اما به دلیل این علاقه به نوعی از سوی سایر مرغان دریایی طردمیشود .

عکس پروفایل

اولین نقد نوشته شده برای این کتاب

نویسنده:mehrzad


اگر کمی در داستان جاناتان مرغ دریایی ژرف شویم درمیابیم این داستان تمثیل زندگی انسان ها و جنگ و کشمکش درونی و بیرونی آنهاست. هر انسانی در اعماق وجود خود باور دارد که مخلوقی خاص است و نمیخواهد مانند سایرین باشد و برای رسیدی به هدفی به زندگی پا گذاشته اما شکست ها و سختی های مسیر خاص بودن برای همه قابل تحمل نیست و در نهایت اکثر انسان ها به روزمرگی و گذران زندگی تن میدهند..
 
 اما کسی موفق است که دریابد در زندگی محدودیتی وجود ندارد و تنها محدودیت موجود باور و سد های ذهنی انسان است که به مرور زمان سایه ی سنگین خود را بر روی آرزوها و میل به خاص بودن می اندازد و هنگامی که این سایه بر پیکر وجودی افکار بیفتد موفقیت دیگران را دلیل بر برگزیده بودن او میدانیم و نه از روی تلاش و عشق او به هدف. همانطور که وقتی جاناتان بعد از رسیدن به هدفش به سمت دسته ی مرغ های دریایی که او را طرد کرده بودند بازگشت او را فرزند مرغ دریایی بزرگ(خدا) و یا شیطان نامیدند چرا که باور داشتند یک مرغ دریایی نمیتواند هیچگاه محدودیت های خود را ازبین ببرد. 
وجه جالب دیگر این داستان وجود مضامین عرفان شرقی است. مرغ دریایی ای که مشتاق بود و در راه اشتیاق خود سختی های مسیر را طی کرد تا به درجاتی رفیع رسید اما داستان به این نقطه ختم نشد چرا که کمال را در بازگشت و هدایت و عشق ورزیدن به دیگران دید همان هایی که او را طرد کردند و دوباره بازگشت تا دیگران را به مسیری که خود طی کرده هدایت کند و در این راه مجبور به شکستن تابوهای زیادی شد تا در نهایت به کمال وجودی خود رسید.
این کتاب اگرچه ممکن است در نگاه اول داستانی برای نوحوانان باشد اما از نظر من شایسته است که این کتاب را هر چندسال یکبار مطالعه کنیم تا تلنگری باشد بر پیکر سایه ی سنگین کرختی و سکون وجودمان که مارا به سمت روزمرگی سوق میدهد.شاید بیاد آوریم که روزگار هرکدام از ما قهرمانی از خود در ذهنمان داشتیم.

نظر شما درباره ی این نقد چیست
متشکرم متن جالبی بود ولی نقد جالبی در شرق نیوز مطالعه کردم که به این صفحه اضافه میکنم
عالی بود ممنونم
عکس پروفایل

mahdi.apr


یکی از کتاب‌های خوبی که از سال‌ها پیش در ایران ترجمه شده، جاناتان مرغ دریایی است؛ یک کتاب کم حجم، نمادین، حتی پر از تصویرهای واقعی که همین سه ویژگی می‌تواند نظر خیلی‌ها را جلب کند اما مهم‌تر از همه، گزینه‌ی وسط است؛ یعنی نمادین بودن. وقتی اثری نمادین می‌شود، دست مخاطب هم برای فهمیدن باز می‌شود؛ یعنی دقیقاً به «یک نکته از این معنی گفتیم و همین باشد» می‌رسد. هر کس آن چیزی را که می‌خواهد،‌ از متن برداشت می‌کند و بعد هم می‌رود به زندگی‌اش یا همان رشد شخصی‌اش می‌رسد. ماجرای جاناتان مرغ دریایی ساده است یک مرغ دریایی که دوست ندارد مثل بقیه‌ی مرغ‌های دریایی زندگی کند. با خودش فکر می‌کند که قاعدتاً زندگی نباید ماندن در ساحل و دعوا کردن سر یکی دو تکه غذا باشد و بعد هم کمی پرواز و در نهایت همان جا مردن، مرغی که عصیان کردن از زندگی معمولی برایش به هدف مهم‌تری تبدیل شده است. به نظرش پرواز باید به مهم‌ترین ویژگی‌اش تبدیل شود؛ پروازهای عجیبی که هیچ پرنده‌ی دیگری تجربه‌اش نکرده است. جاناتان به فکرش اعتبار می‌دهد و متفاوت زندگی کردن را شروع می‌کند و اتفاقا در این مسیر بارها طعم مرگ را می‌چشد. اولش با مخالفت روبه‌رو می‌شود. کمی به راهش ادامه می‌دهد. شکست که می‌خورد، با خودش می‌گوید اصلا من هم برمی‌گردم به همان اسکله‌ها و قایق‌های ماهیگیری ... چه کاری است متفاوت بودن؟ ... 
بعد دوباره عزمش را جزم می‌کند و با وجود گرسنگی، خوشحال و راضی مشغول یاد گرفتن می‌شود. بدون آنکه استادی داشته باشد و طلبکارانه منتظر تشویق‌های دیگران باشد. آن قدر خطا می‌کند و طعم بد پرواز کردن را می‌چشد تا اینکه می‌شود عجیب‌ترین و متفاوت‌ترین مرغ دریایی که حرف‌های نویی برای گفتن دارد. وقتی سبک زندگی‌اش تغییر می‌کند، تازه با پرندهای جدید مواجه می‌شود؛ یعنی روابطش تغییر می‌کند و روی دیگری از زندگی را می‌بیند؛ شاگرد تربیت می‌کند. هر از گاهی به همان خانواده بزرگش در اسکله سر می‌زند تا برایشان بگوید که دنیا همان چیزی نیست که شما می‌بینید ... اما هیچ کدامشان سر از دنیای حقیری که تمام زندگیشان را پر کرده بیرون نمی‌آورند و ...

برگرفته از مشرق نیوز:
https://goo.gl/W4W1YW
متشکر از شما

نقد شما بر این اثر چیست؟

please login to send new review

نقد داستان جاناتان مرغ دریایی

دوسش دارم(0)

تاریخ انتشار۹۶/۰۳/۱۴

تعداد بازدید 0
توسط:Mehrzad
QR code

به اشتراک گذاری نقدارسال پیام


اشتراک در دسته های مورد علاقه

نقدنامه

نقد نامه پایگاه داوری و قضاوت دوجانبه
از همه منتقدین محترم دعوت می‌شود، دیدگاه خود را درباره آثار هنری با دیگران به اشتراک بگذارند.

021-22747204
naghdname7@gmail.com

© قدرت گرفته از Open Classifieds / طراحی و بهینه سازی مدیاتیم